Let's Talk about Czech aneb maturita 2015

19:58


Maturita 2015. Konkrétně maturita z českého jazyka. Mám sice blog zaměřený trošku jinak, ale ráda bych napsala i vlastní názor, když vidím, jaká debata se kolem toho seběhla. Myslím, že už všichni víte, že jde o toho slavného Jidáše Iškariotského. Může mi ale někdo vysvětlit, kdo přišel s tím, že je to základní znalost a ten, kdo jeho jméno nezná, si maturitu nezaslouží, a dokonce nemá nárok ani na školu s maturitou! Aha, tak tedy počítám s tím, že ten, kdo tohle prohlašuje, napsal test na 100%. Řekla bych, že je mnohem důležitější gramatika. Vím, že maturuji ze ZSV, kde jsem se s Jidášem ,,setkala''. Jeho příjmení jsem ale neznala a nějaké přísloví, nebo na co se to všichni odvolávají, jsem také neslyšela. Zarazilo mě, že někdo prohlašuje, že jsme národ debilů. Byla to jedna maturantka. Tak tedy jestli tohle má být zkouška dospělosti, spousta z nás neuspěla.. bohužel ne kvůli Jidášovi, ani kvůli chybným odpovědím ohledně gramatiky.

Hrozně moc mě zajímají vaše názory, tak pište, pište.
Je tu nějaký maturant? Jak tohle vidíte vy?  

PS: Maturuji hned v pondělí 18., a pak se vám budu plně věnovat. 

You Might Also Like

25 komentářů

 1. už jsem se ohledně toho přela s tolika lidmi, že už ani nevím co psát. nebudu se asi pouštět do toho, že je to celé trochu diskriminace a kdyby tam bylo něco o buddhismu, nikdo nemá ani páru. odpověď jsem taky neznala, protože mám k bibli a celkově víře hodně daleko, samozřejmě až na tradiční křesťanské svátky. z názoru jiných lidí vím, že takový ten "všeobecný přehled" mám a nemyslím si, že kvůli nevědomosti téhle jedné určité odpovědi jsem vyvrhel společnosti a mám iq houpacího koně
  a přeju hodně štěstí! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K tomu buddhismu bych dodala, že křesťanství( ať se nám to líbí nebo ne a ať už jsme věřící či ne) patří zcela zásadně do dějin naší země a Evropy. Také se v dějepisu nevěnuje stejným dílem dějinám ČR a dějinám třeba Nového Zélandu.

   Vymazat
 2. Myslím, že tu jde o úplně jednoduchou věc. Náboženství nebo ne, bible je prostě jedna ze světově významných knih. Je to stejné, jako by se někdo odvolával na to, že neví kdo napsal Dášeňku čili život štěněte, protože mu jako malému četli jiné knížky. Což může být pravda a je to v pořádku, ale nelze tím obhajovat neznalost u maturity. Bible je kniha jako každá jiná a je součástí učiva. Sama nevím, jestli bych to u maturity věděla. Ale kdyby ne, tak budu držet pusu, protože vím, že je to v učivu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, to je jasné. Hodně se o tom mluví, že ta kniha je součástí učiva, ale já za sebe musím říct, že v povinné četbě jsme ji neměli. Mám jen nějaký výtažek, kde jsou obecné informace a to bylo celé.

   Vymazat
 3. Základy Bible by podle mě měl znát každý. Je to stejně důležité jako evoluce a rozumný člověk nebude diskriminovat jakékoli přesvědčení či myšlenkový proud. A je pravda, že je to kniha jako každá jiná. Neříkám, že by člověk měl hned věřit, ale mohl by mít nějaké základní znalosti o judaismu, vzniku křesťanské víry a důležitých biblických postavách. Z některých zarytých ateistů naší země se mi chce plakat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Základy. Já třeba maturuji ze ZSV, kde se objevují světová náboženství. Křesťanství jsme brali o něco podrobněji a objevuje se tam jen jméno Jidáš, ne jeho příjmení. Něco o Bibli vím a bohatě mi to stačí, protože věřit něčemu, co neexistuje.. no. Ta otázka mi přišla celkem záludná, ale svět se kvůli tomu nezřítí. Díky za názor.

   Vymazat
 4. Ahoj, mám na to podobný názor jako ty. Taky letos maturuji a dokonce i ze ZSV a ačkoliv jsem navštěvovala náboženství asi do 4 třídy, stejně jsem si na Jidáše nevzpomněla. Možná kdyby byla otázka konkrétnější, ale to příjmení jsem fakt nikdy neslyšela. Tak mě dost zaráží názory, že ten kdo to nevěděl, nemá právo na maturitu. Chápu, že chtěli vědět jaký máme přehled, ale není přece jenom důležitější, jestli rozumíme textu a umíme psát správně? To, že nevím jednu otázku ze mě snad nedělá nějakého vyvrhele. Četla jsem i názor, kde holka strašně fandila všem, co Jidáše věděli (včetně jí) , ale ve svém příspěvku měla jednu pravopisnou chybu za druhou. To jako fakt? Někdy mi přijde, že je to tady všechno naopak..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě taky ne. Jojo, tak to jsme možná četly ten samý článek. Slečna tvrdila, že jsme národ debilů + měla svoje přívržence, všichni znali Jidáše, ale to, jestli se třeba před ,,který'' píše čárka, to už byla taková maličkost.. Taky bych tam zahrnula víc pravopisu. Všeobecné znalosti je strašně rozsáhlý pojem a každý se orientuje jinak. Za to gramatika je jen jedna a přitom dělá tolika lidem problémy.

   Vymazat
 5. Já maturovala před 2 lety, takže když se objevila kauza "Jidáš zkazil studentům maturitu", šla jsem si pročíst nejdřív diskuze a nechápala, z čeho se dělá taková velká věc? Když jsem si přečetla maturitní test a konečně našla toho Jidáše, docela mě rozesmálo, že se řeší 1 cvičení (já si totiž podle rozvášněných diskuzí představovala, že tam z vás lámali všechny podrobnosti o něm :D). Musím se přiznat, že jsem byla dost překvapená, že toto jméno velká část maturantů nezná, přece jenom nápověd tam bylo dost. Jenže když se na to podívám z druhé strany, maturují také lidé z učilišť, průmkaři atd. a tam se moc na humanitní předměty neužije no. Každopádně myslím, že výmluvy studentů, proč to nevěděli tady neplatí. Na křesťanství, Bibli, stojí celé dějiny Evropy, ať se nám to líbí nebo ne, ať jsme křesťani nebo ne. Navíc je Bible nejprodávanější knihou světa a věřím, že se s ní setkáš jak v literatuře, tak v zsv a dějepise, Takže nějaké výkřiky studentů, že toto nepatří do češtiny a už vůbec vás nikdo nemůže nutit do znalosti nějakého náboženství, které neuznáváte, jsou podle mě jen výkřiky do tmy. A i když si se s tímto jménem nesetkala, jak tvrdíš, nic to nemění na tom, že to patří do všeobecného přehledu - a to je v dnešní době asi právě ten kámen úrazu.

  Na druhou stranu taky nechápu ty, co mají potřebu na letošní maturanty nadávat a kvůli jedné neznalosti jim hned vytrhávat maturitní vysvědčení z ruky. Docela se to zvrhlo, no.

  Omlouvám se za delší příspěvek, a radši dodávám, že nejsem zapálená křesťanka a Bibli jsem nečetla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za názor, ráda si přečtu i něco delšího. Dozvím se víc. ,,Jidáš zkazil studentům maturitu'' je dost silné tvrzení. Byly za to asi jen 2 body, takže kdo věděl další úkoly, nemohl mít problém s neuděláním maturity. Něco bylo opravdu jednoduché, něco záludné a na něco bylo málo času, ale zvládnout se to myslím dalo. I když se přiznám, že na jedničku to asi nebude. Hrál v tom roli stres a možná i tak trochu to zadání. Nechci rozhodně nikoho vinit, ale na test bylo opravdu málo času, když si vezmu, že v dlouhém textu musím hledat chyby a nikde není napsáno, kolik jich třeba je. I tak.. zvládnout se to dalo.
   Mně třeba v tom zadání nenapovědělo nic. Minimálně 80% lidí od nás to nevědělo a to jsme gymnázium. Nepovažuji křesťanství za prapůvod našeho národa. Jsou důležitější historické události, které souvisí s literaturou. V dějepise i češtině jsme se o tom zmiňovali minimálně. Rozhodně je podstatnější znát třeba divadla, co se literatury týče.
   Nepovažuji Jidáše za žádnou podstatnou ,,osobnost'', i když na to koukám tak zpětně. Řekla bych, že všeobecný přehled mám celkem slušný. Dokonce i v testech od CERMATu na všeobecné předpoklady jsem uspěla na 100%.

   S tím zvrhnutím máš naprostou pravdu. Jedna slečna mě označila za tupou blbku. To mě opravdu dostalo.

   Vymazat
 6. Já tuhle celou hantýrku okolo letošních maturit vážně nehcápu. Je sice pravda, že bychom asi měli znát postavy z Nového zákona, ale sama jsem si s příjmením a tím výňatkem Jidáše vážně nespojila. Navíc, pokud měl někdo zbytek celého testu uplně správně, Jidáš mu žádnou maturitu nezkazil, byl přeci jen za 2 body a ztráta 2 bodů nic neznamená. Přijde mi naprosto směšné, že někteří studenti ihned sepisovali petice, že je hodnocení testu moc přísné a nebylo na jeho vyplnění dost času. Sama nejsem na češtinu žádný expert a min.15min jsem neměla co dělat.. Chápu, pro některé učňovky to mohlo být vážně peklo, ale pak je zcela jasné, kdo na tu maturitu má a kdo ne..
  Prostě je to uplná hloupost, ten test byl naprosto přiměřený našim znalostem a tečka.
  Btw, Kiki, držím ti pěsti! Já jdu až 21. a jsem strašný lenoch :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě, všichni to svádí na jedinou otázku, která v podstatě moc nemá vliv vzhledem k tomu bodování. Prostě s tebou úplně souhlasím!
   Jee, děkuju! Taky budu držet palce! No a nejsi v tom sama. Já si dávám pořád přestávky a volna, že se pak vlastně skoro vůbec neučím a jen přemýšlím, co udělám, až to udělám :D snad!

   Vymazat
 7. Maturuji až za náký ten rok ale z maturity mám největší strach právě z češtiny. Angličtina super, odborné předměty mě baví a jsou jednoduché, praxe taky pohoda. Jen ta čeština je pro mě postrach

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak za těch pár let se toho určitě ještě hodně změní a uvidíš, že to nebude tak strašné. Dřív jsem se toho taky bála mnohem víc :)

   Vymazat
 8. Osobně nechápu proč je kolem toho takový humbuk. Myslím si, že je zbytečně řešit, zda tam ta otázka měla být nebo ne, prostě tam byla a maturanti by to měli vzít jako fakt.

  OdpovědětVymazat
 9. Nevím, proč jsou všichni tak vytočení z toho Jidáše. Ano, je to sice postava z Bible, ale myslím, že dosti známá. Jeho příjmení už sice tolik známé není, ale když se řekne postava z Bible, zrádce, tak to úž tak těžké není. A i kdyby to někdo i přesto nevěděl, tato otázka byla za pouhý jeden bod (nebo dva?), tudíž by konečný výsledek neměla nijak moc ovlivnit. Je mi 15 a didaktický test bych zvládla na 90 % (sice jsem nebyla pod vlivem stresu, ale zkoušela jsem to psát kolem půlnoci, takže se to alespoň částečně vyrovnává :D). Tak ať mi nikdo netvrdí, že to nemohl zvládnout po ukončení studia SŠ, a už vůbec, že za to může Jidáš nebo Pallas Athéna.
  Také si hodně stěžují žáci učilišť, kteří tvrdí, že by maturita měla být sestavena tak, aby ji snadno zvládli oni. Což by ale, myslím, byla chyba, protože pak by její úroveň byla příliš nízká pro ostatní. Myslím, že by bylo lepší, kdyby žáci učilišť skládali jinou zkoušku než ti ze středních škol. Zkouška by ověřila, zda zvládají základy, ale nepožadovala po nich příliš znalost literatury, která není v jejich oboru nutná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych byla pro zrušení státních maturit, jen by byly dané určité limity, které by zkouška musela splňovat. Lehčí bych ji rozhodně nedělala pro žáky z učilišť. Zvolili si takovou cestu, a pak by byli v podstatě ve výhodě. Maturitu by pak mohl udělat každý a smazávali by se rozdíly ve vzdělání, které jsou nutné pro získání nějaké pracovní pozice. Samozřejmě člověka nemůžeme soudit jen podle studijních výsledků, jde hlavně o člověka samotného. Už ale studium dané školy o něčem vypovídá. Chytrý žák z učiliště složí maturitu, může se dostat na prestižní vysokou školu a dostat se dál než třeba student gymnázia, který se neumí prosadit, protože má prostě takovou povahu. Maturitu bych určitě nezlehčovala.

   Vymazat
 10. LEtos taky maturují.. nejdřív mě štvalo, že tam byla ta věc s Jidášem, ale ted si říkám, že už to nehodlám řešit.. proč taky? Člověk s tím nic neudělá.. a ztráta jednoho bodu není tak hrozná, myslím si, že pokud někdo neudělal didakták, tak s tim Jidáš nic společného nemá :)

  PS: U mě na blogu právě probíhá GIVEAWAY, budu moc ráda, když se zapojíš!:)
  http://www.lovies47.cz/2015/04/giveaway-03.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, taky právě o tom píšu. U nás didaktický test udělali všichni.

   Vymazat
 11. Jsem strašne ráda, že mě státní matury minuly.

  OdpovědětVymazat
 12. Maturovala jsem před třemi lety a souhlasím s Tebou (především pak v otázce pravopisu). Nejvíce mi ale vadí lidé, kteří "všechno ví". Zajímalo by mě, kolik z těch, kteří vykřikují o hloupých maturantech, mají tak čisté svědomí, že by z fleku znali odpověď na tuhle konkrétní otázku. Doufám, že jsi to všechno zvládla a pokud ještě ne, moc držím palce :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechno jsem zvládla, děkuji. Souhlasím s tebou. Nevím, kde se to v těch lidech bere. Musí v sobě mít asi opravdu hodně vzteku, který právě pak filtrují v podstatě anonymně na internetu. Jak píšeš, určitě jen minimum z nich by zvládlo všechny úlohy na 100%... jestli vůbec někdo.

   Vymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 14. Maturovala jsem ve stejný den jako ty :D .. No a k Jidášovi. Já myslím že tam měl být. Nechápu proč lidé měli problém zrovna s ním, myslím si, že tahle otázka, vzhledem ke kontextu (jeho příjmení jsem taky neznala) který byl víc, než jasný, byla jednoduchá. A člověk, co nezná Bibli (já ji taky nečetla, taky neznám všechny příběhy a plést si Noeho, Herodese, Ježíše a Jidáše? .. to mi přijde trošku víc mimo - píšu to proto, že jsem slyšela i tyhle odpovědi..) Moje kamarádka co v kostele, v náboženství nikdy nebyla, není ani pokřtěná a ke křesťanství má úplný odpor. Ji věděla. Zvláštní že ano? Bude to ten kontext a všeobecný přehled .. nic jiného.
  Takže si myslím, že tahle otázka byla na místě a nic bych na ní neměnila.. Jo, kdyby tam bylo jenom příjmení a doplň. Tak chápu že by to bylo trochu moc, protože postav ze známých knih jsou miliony, ale kontext byl jasný.
  A.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepřijde mi to zvláštní, že to věděla. Takových bylo určitě víc. Spadá to do všeobecného přehledu některých lidí. Já se zrovna o Jidášovi třeba učila i na ZSV, ze kterého jsem maturovala (pak se mi tam také objevil), ale takhle jsem si na něj vůbec nevzpomněla, protože pro mě je taková informace nepodstatná. Zabývám se úplně jiným okruhem informací, kdybych se o Jidášovi s někým bavila, tak budu vědět, ale takhle mi o nedošlo. Je to o tom, jak se trefí komu do přehledu.

   Vymazat

Subscribe