UK FHS

14:29


Byla jsem až překvapená, ale o to víc ráda, kolik z vás mělo o tenhle článek zájem. Rozdělila jsem ho do několika částí a snad bude vše srozumitelné a někomu třeba i pomohu.

Proč jsem si vybrala FHS? 

Pokud mě sledujete delší dobu, tak asi víte, jak to u mě při výběru VŠ vypadalo. Začátkem posledního roku na gymplu jsem zkoušela talentovky na UMPRUM, obor: ,,Design oděvu a obuvi'', kam jsem se ale ,,překvapivě'' nedostala, protože jsem se to rozhodla zkusit na poslední chvíli a podcenila jsem domácí přípravu. Nebyla jsem si úplně jistá, co bych chtěla studovat, protože se mě pořád drží všeobecné zaměření a baví mě umění, přírodní i humanitní vědy. Zkusila jsem FSV (obor žurnalistiky), ale při pohovoru mě hodně odradil přístup jednoho vyučujícího (opravdu hodně, hodně, hodně...). Na FHS jsem se hlásila, protože mě zaujaly její (podle mě nekonečné) možnosti. Názory lidí jsem si hledala až někdy po přijetí a celkem mě to zaskočilo. Přišlo mi, že většina lidí si jenom stěžovala, tak jsem na to byla dost zvědavá.

Přijímačky, začátek školního roku, organizace fakulty

Náplní testu při přijímačkách byl překlad odborného textu z vámi vybraného jazyka (slovník povolen, ale text byl opravdu těžký, filosofický i s latinskými výrazy). Přijato bylo tuším kolem 750 lidí, což je opravdu hodně. V září probíhala letní škola, kde nám byly vysvětleny základní věci a školní rok začínal někdy koncem září.
Fakulta je rozdělena na 6 modulů (filosofický, historický, společenskovědní, kreativní, komunikativní a kvalifikační), ze kterých si můžete vybírat nekonečno všemožných předmětů (spočítat je je asi nemožné). Sami si tedy volíte svoje zaměření. Kapacita běžného předmětu  je kolem 20 lidí, takže přihlásit se na ně je opravdu boj, další možností jsou větší přednášky s kapacitou kolem 100 studentů a ještě jednou možností jsou blokové kurzy, které probíhají jednou za semestr např. přes víkend a po nich následuje splnění nějakého úkolu. Za většinu předmětů dostanete 2 kredity (ať už berete složité základy logiky a potíte se nad zkouškou, anebo si radši vyberete aerobik nebo malbu). Každý semestr si předměty volíte podle sebe, ale některé jsou dány povinně! Zkoušky z povinných předmětů jsou zásadní pro postup do dalšího úseku studia.

Jde o liberální způsob výuky, rozvrh, docházka apod. je většinou na vašem vlastním uvážení. Proto ta škola není pro nikoho, kdo si nedokáže rozvrhnout vlastní čas a věnovat se samostudiu. Kdo ale má rád tuhle volnost a chce se vzdělávat, je to podle mě jedno z těch nejlepších řešení.
Je nutné počítat se spoustou čtení a psaní.


Jak vypadal můj první semestr

Povinné zkoušky + přednášky k nim:

 • Úvod do psychologie - přednášky k této zkoušce mě bavily, byly zajímavé a zkouška mi přišla opravdu celkem snadná. Učebnice má ale cca 1000 stran. 
 • Úvod do sociologie - tato zkouška byla asi nejvíc ,,vyhazovací'' (podle ohlasů), na přednášky jsem nechodila, odešla jsem hned z té první před koncem. Nevím, jak vypadaly ty ostatní, ale prostě mě ta úvodní odradila. Přečetla jsem ale učebnici (doporučeny jsou jen nějaké úseky z učebnice - cca 300 stran) a vypsala si vlastní výpisky. Zkouška není po dobré přípravě takový zabiják.
 • Úvod do ekonomie - z té jsem měla největší strach, a tak jsem poctivě chodila na přednášky. Ekonomie mě nebaví, ale nakonec jsem měla i štěstí na otázky, takže to nebylo tak strašné. 
 • Reference - AJ - začátkem semestru jsem byla na anglické přednášce, která se týkala lásky - Romeo a Julie v kontextu kognitivní psychologie. Byla skvělá a moc mě bavila, takže napsat referenci nebyl takový problém. 
 • Proseminář k interpretaci textu - tohle byl povinný předmět, na kterém jsme se učili pracovat s filosofickými texty, pochopit je a správně interpretovat. Já měla proseminář zaměřený na estetiku, takže něco bylo zajímavé, ale texty jsou celkem složité (zkouška nebyla, plnily se úkoly v průběhu semestru)

Předměty, které jsem si zvolila:

 • Srovnávací kognitivní psychologie - hodně zaměřené na kognitivní schopnosti zvířat (v porovnání s lidmi), zajímavé přednášky, atest se skládal z písemné zkoušky a ústního dozkoušení. Nepřišlo mi to vůbec složité, ale hodně lidí neprošlo. 
  • Praktikum ze srovnávací kognitivní psychologie - blokový kurz v laboratoři s papoušky šedými, probíhal o víkendu, .
  • Studium kognitivních schopností papoušků šedých (cvičení a seminář) - tohle mě hodně lákalo. Chodila jsem k papouškům do laboratoře a cvičila s nimi. Snažíme se tam zjednodušeně přijít na to, jestli dokáže žako pochopit nějaký obecný princip a řídit se jím. Já pracovala s mladšími papoušky, kteří necvičili odmala a bylo to někdy vážně peklo. Teď ale dost silně uvažuji nad pokračováním ve výzkumu, ale to je na delší povídání. Každopádně mě tohle naštvalo a to je co říct... 
 • Posilování jazykových kompetencí v mateřštině - tenhle předmět mě strašně moc bavil, mám moc ráda češtinu a bavilo by mě dělat korektorku, na kterou je potřeba mít humanitní vzdělání. Atest byl lehký. 
 • Akademické psaní - tohle byl blokový kurz, který se mi bude asi hodit až později ve studiu. Sice mě moc nebavil, ale řekla bych, že by mohl být opravdu užitečný. Jen závěrečný úkol byl celkem dost těžký.
 • Kontrolovaná četba - Schmitt - Revenanti: Živí a mrtví ve středověké společnosti - kontrolovaná četba je další možnost jak získat kredity. Vyberete si jednu z nabízených knížek (zase jich je nespočetně hodně), třeba tu, která by se vám mohla hodit k budoucí zkoušce (mně se bude hodit ke zkoušce z historie tenhle semestr). Přečtete knížku, napíšete referát a stavíte se na kolokviu - ústním zkoušení, povídání u učitele, u kterého jste si knížku zapsali. Tuhle můžu doporučit, není tak dlouhá a je zajímavá (už jen podle názvu).

Co se mi na škole líbí nejvíc

 • velká svoboda - možnost si naplánovat celý svůj rozvrh. Já takhle můžu chodit do školy max. 3 dny v týdnu, což mi vzhledem k dojíždění vyhovuje
 • obrovský výběr předmětů - o tom už jsem psala, každý modul nabízí opravdu nejrůznější předměty
 • zajímavé blokové kurzy
 • liberálnost
 • možnost volby předmětů z jiných fakult

Co bych škole vytkla

 • zapisování předmětů - kdo dřív přijde, ten dřív mele. Je malá kapacita lidí, kteří se můžou na daný předmět zapsat, a vždycky se najdou takoví, kteří si naklikají nejžádanější předměty, a pak s nimi obchodují. Ti, kteří by na předmět pak třeba opravdu chtěli, se nemusí dostat. 
 • někdy musíte řešit sami nějaký složitý úkol a třeba nemáte dostatek potřebných informací, někoho, kdo by vám pomohl, ale samozřejmě to má zase spoustu plusů.
 • problémy se SISem, ale to asi nebude problém jen naší fakulty. Někdy systém padá a dělá zvláštní věci... jako třeba mění vás ze prezenčního studenta na kombinovaného atd. 

Ani už nevím, jestli se rozepisovat o tom, co mě čeká v dalším semestru. Doufám, že to není až moc zdlouhavé. Zajímá vás ještě něco? Když tak piště do komentářů, ráda na všechno odpovím. Kdyby byl zájem, tak můžu dělat takové shrnutí za každý semestr. 

Kam se chystáte na VŠ? 

Facebook /// YouTube /// Instagram /// ASK

You Might Also Like

30 komentářů

 1. super článek, K.! úplně jsem to zhltla. mám strašně ráda, když je to takové osobnější a o něčem co jsi napsala, jsem neměla ani tušení. za mě určitě ano! (shrnovací články za každý semestr)
  .. co se mě týče, za pár měsíců mě čeká maturitka, no... :D ale na VŠ (Reklamní fotografie, Zlín) už jsem přijatá, tak už mám dá se říct půlku za sebou, uf:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! :D Tak hodně štěstí s maturitou. Není to tak strašné, takže myslím, že už se můžeš těšit na VŠ. Mimochodem do Zlína šla moje skvělá kamarádka a je tam neskutečně spokojená, takže super výběr, zajímavý obor a gratuluju k přijetí! :)

   Vymazat
 2. Díky za článek! Mě by možná ještě zajímalo, jak je to na FHS s výukou cizích jazyků...:) a taky asi, jak ti sedli lidi, spolužaci - btw kolik je vás v ročníku? (Po hlavních vychazovech?).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není za co :) Na výběr je strašně moc jazyků - angličtina, němčina, francouzština, španělština, čínština, biblická hebrejština, norština, latina, fakt úplně všechno možné :D U těch světovějších jazyků si pak vybíráš sama úroveň i učitele (bohužel ta kapacita lidí, kteří se tam dostanou, je malá, takže já zatím neměla štěstí se rychle na něco zapsat :/)
   V ročníku nás je 750 a s nikým se tam moc nebavím. 2 holky jsem znala už z gymplu a ještě se tam bavím se třemi dalšími, ale jsem vyloženě introvert, takže přijdu, odejdu a to je tak nějak všechno. Hlavně i na různých předmětech potkávám různé lidi a já no tohle moc nejsem. Určitě se tam dá ale seznámit se spoustou lidí, o tom nepochybuju.
   Nás nabrali opravdu hodně a co vím, tak třeba ve 3. ročníku jich je teď z 800 jen 80 :) ,,vyhazovost'' ne téhle fakultě je kolem 60%, takže celkem kruté.. :D

   Vymazat
 3. Dá se na překlad u přijimacek nejak pripravit? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na stránkách FHS najdeš ke stažení texty, které byly u přijímaček v minulých letech. Můžeš si je vyzkoušet, ale jestli máš nějaký cit pro jazyk, umíš hezky formulovat napsané myšlenky, tak není podle mě příprava tak důležitá. Já si jen koupila kvalitnější slovník (kvůli odborným termínům) a dalo se to. Přijímají podle mě tak polovinu uchazečů a je to potom spíše o tom udržení se na fakultě. :)

   Vymazat
 4. Pěknš sepsáno :) já jsem teď ve třeťáku na gymplu a pořád ještě netuším ani jakým směrem bych se chtěla vydat natožpak na jakou školu :)

  OdpovědětVymazat
 5. Můžu se zeptat, jak je na tom fakulta s uplatněním? Jsem tedy teprve v prváku na gymplu, ale předběžně vím, že by mě studium na této fakultě asi opravdu bavilo, bohužel jsem kdesi četla poměrně kritické názory právě ohledně toho uplatnění... :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. podle me v dnesni dobe, kdyz clovek nejde na medicinu nebo IT obory, tak nema jistotu uplatneni nikdy

   Vymazat
  2. Já jsem určitě někde četla článek o tom, jak jsou na tom fakulty UK s uplatněním, ale teď ho prostě nemohu nikde najít :/ každopádně FHS byla umístěna poměrně vysoko. Záleží ale i na tom, o jakou práci by ses chtěla potom ucházet.

   Tak obecně je teď více zájem o technicky vzdělané lidi (třeba rovnou po SŠ), jde o tu praxi. Chápu, že studuji hodně teoretický obor, který mi tolik praxe do budoucna nedá, ale chci se věnovat podnikání. Kdyby mi nevycházelo to, tak bych chtěla dělat korektorku, na kterou je třeba humanitní vzdělání, což po absolvování (snad) mít budu, a nabídky téhle práce sleduji a není jich málo. :) Když někdo chce být profesionální filosof, tak je pochopitelné, že uchytit se bude mnohem těžší a že na FHS takových lidí určitě bude... :)

   Vymazat
  3. Právě, že když se člověk bude chtít stát profesionálním filosofem, FHS je poměrně dobrá cesta (učí nás pracovat s texty; samotná podstata SAFM, kdy musíme zodpovídat filosofické otázky, apod.). Nemluvě o tom, kolik filosofických předmětů fakulta nabízí a kolik je tam zapálených filosofů. Mimo jiné fakulta nabízí i magisterské filosofické obory. Nejsem zastánce filosofie, vlastně ji nesnáším a SAFM bylo utrpení. Jenom prostě nechci, abys tu teď odradila budoucí filosofy :D

   Vymazat
  4. Teď si nejsem jistá, na kterou narážíš, předpokládám poslední větu. Nikoho jsem neodrazovala, ještě jsem napsala, že takových lidí je na FHS určitě spousta - to znamená, že na tu školu i kvůli tomu pravděpodobně šli. Poskytuje jim to, co k té profesi potřebují. Jen jsem napsala, že s uplatněním filosofů je to rozhodně složitější. :)

   Vymazat
 6. Super článek!:) Hrozně mě zaujala ta studium papoušků! Klidně bych snesla článek, kde bys to více ujasnila, pokud budeš dál pokračovat, jak jsi psala:)
  Jinak jsem určitě pro shrnovací články semestrů!:):D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee, vážně? :3 to bych klidně mohla napsat. Papoušci jsou vážně zajímaví, dokonce mnohem víc než jsem čekala. Možná bych mohla ukázat i jak cvičí třeba ti starší papoušci, kteří rozpoznávání zvládají perfektně :) a moc díky

   Vymazat
 7. Super! Určitě bych ocenila shrnutí každého semestru. :)

  OdpovědětVymazat
 8. Moc pěkný článek, i když jsem už na VŠ a je mi, dá se říct, k ničemu, tak se mi líbil :-) Určitě uvítám víc článků o tom, jak to chodí na jiné fakultě :-)

  OdpovědětVymazat
 9. Skvelý článok, veľmi ma zaujal výber predmetov. To cvičenie s papagájmi muselo byť náročné, ale predsa len je to o niečo zaujímavejšie ako neustále sedenie za knihami a to čítanie knihy je tiež skvelý nápad (inak ďakujem za vysvetlenie, čo je kolokvium). Ja sa chystám na prekladateľstvo a tlmočníctvo v anglickom a španielskom jazyku na Univerzite Komenského v Bratislave a najmä preto, že prijímajú len 12 ľudí na tento konkrétny študijný program mám nesmierny strach, že ma nevezmú. Každý vraví, že prijímačky sú zabijak a veru, budem robiť tri rôzne testy, musím prečítať 9 kníh a to všetko sa bude diať o dva týždne po ústnych maturitách. Mám strach, že to nestihnem a že nakoniec skončím na pedagogike, kde som nikdy nechcela ísť. Držím ti palce s tvojim budúcim štúdiom, pretože vidno, že ťa to baví!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc díky! :) Cvičení s papoušky bylo někdy sice náročné, ale bavilo mě to. Papoušci jsou vážně neskutečně zajímaví, ani jsem netušila jak moc jsou chytří, jak mají strukturované sociální vztahy atd. :)
   To zní skvěle! Živit se překládáním nebo tlumočením musí být zajímavé. Budu držet palce u přijímaček a snad to dobře dopadne!

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. na VŠ se ještě nechystám, zatím studuji na gymplu. Nicméně, článek moc hezký :) http://praguestyle1.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 12. I když reaguju se zpožděním, jsem už dlouhé léta rozhodnutá o architektuře, ale znáš to, čím více se to blíží, tím víc jsem na pochybách (a to jsem teprve v předmaturitním ročníku na gymplu), ale je to stejné jak na umprum, nejde podcenit přípravu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Znám to moc dobře. Jestli tě to ale láká, tak to určitě za tu zkoušku stojí. Architektura je ale vážně extra těžká, takže chápu, že to chce hodně rozhodování, příprav a i samotná škola nebude úplně flákačka. Kamarádky sestra nedávno architekturu dokončila, bavilo jí to neskutečně, ale bylo to vážně několik let dřiny. Můj bývalý spolužák teď ale po prvním semestru končil, protože to nezvládal :/ Tak hodně štěstí při rozhodování, ještě máš času dost, přípravu určitě nepodcenit a ať tě pak škola hlavně baví! :3

   Vymazat
 13. okolo FHS chodím denně, ale z jiných zdrojů naopak moc pozitiv neslyším, což je ale věc hrozně subjektivní :) každopádně zajímavé předměty, určitě se někdy stavím na přednášku :) já jsem ve třeťáku (měla jsem letos maturovat), ale zas tak mi to nevadí :) směr už mám jasný několik let, tak snad vyjdou přijímačky :D

  OdpovědětVymazat
 14. Skvělý článek! Můžu se zeptat, kde najdu nějaký seznam volitelných předmětů? :) a kolik jich musí být v 1. semestru? Předem moc děkuji za odpověď

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) Nejsem si jistá, jestli je ten seznam volně někde na internetu. Zkus prohledat stránky Karlovy Univerzity nebo přímo naší fakulty. Já mám seznam v Karolince, kterou jsme si kupovali při zápisu ke studiu. Není daný počet předmětů, který musíš mít, ale každý semestr musíš splnit nejlépe 30, ale min. 25 kreditů :)

   Vymazat
 15. Tak jsem se tam bohužel dostala taky. Máš tipy na literaturu co načíst, abych toho co nejvíce zvládla přes prázdniny a pak se mohla připravovat na přijímačky na nějakou pořádnou fakultu? :)

  OdpovědětVymazat
 16. Ahoj!
  Super článek :) dekuju moc. Taky se na FHS letos ukazu, nebyla to mnou preferovana škola, ale chci ji dat sanci a náhodou uz se moc tesim. Tvoje "recenze" školy me nabudila. Chtela jsem se zeptat, jestli je možné využit nejak jazykových diplomu jako jsou nemecky DSD II. nebo FCE, jestli se pocitaji jako "vykonaná zkouška", jako tomu je například v Pardubicích u záchranáře.
  A jestli nemas na doporučení nejakou literaturu ted k moři, abych byla lepe připravena na 1. semestr.
  Dekuju a měj se hezky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj! Taky moc díky. :) Vzhledem k tomu, že já žádný takový certifikát nemám, tak jsem to nezjišťovala, ale myslím, že to bohužel možné není. Fakulta celkem dbá na ověření jazykových kompetencí, takže asi i kvůli tomu tohle uznávání nepodporuje. Každopádně nemusím mít pravdu a nějaká výjimka se najde - zkus napsat na studijní. :)
   V prvním semestru jsem opravdu četla jen ty učebnice k povinným zkouškám, o kterých v článku píšu (psychologie, sociologie, ekonomie + filozofické knížky k prosemináři). Jestli ale už teď víš, které předměty si budeš volit, tak se podívej, jestli je k nim nějaká povinná / doporučená literatura a tu si pak vezmi k moři (ať netaháš ty obří učebnice). :) Rozpis předmětů je normálně na stránkách fakulty. Kdyby tam náhodou nebylo víc info, tak stačí napsat... já se ti podívám do SISu, jestli tam je nějaká literatura.

   Vymazat
 17. Můžu se zeptat, jaké učebnice potřebuji do 1. ročníku? :) Především mám na mysli ty na povinné předměty.. Nebo nevíš, zda se to dozvíme u zápisu nebo na letní škole?

  OdpovědětVymazat

Subscribe