UK FHS 2. semestr

16:13


V prvním článku jsem se obecně rozepsala o fakultě, o tom, co mě vedlo ke studiu na ní a  jak vypadal můj první semestr. No a jak už je z nadpisu jasné, dnes se zaměřím na svůj druhý semestr a s ním spojené předměty a zkoušky. Kdybych měla semestry porovnat, ten druhý se mi zdál o něco složitější, ale zase takový rozdíl to nebyl.

Povinné zkoušky + jejich přednášky

 • Úvod do antropologie - antropologie mě baví, takže učit se na zkoušku nebyl vůbec žádný problém a ani zkouška sama o sobě nebyla nějak výrazně složitá, skládala se pouze ze zaškrtávacích otázek. Chodila jsem jen na některé vybrané přednášky, abych ušetřila za naftu, haha, ale byly zajímavé a  klidně bych si dokázala představit studium antropologie více do hloubky. Povinnou literaturou je Sociální a kulturní antropologie: příbuzenství, národnostní příslušnost, rituál od Thomase Hyllanda Eriksena, kterou jsem bohužel nestíhala dočíst před zkouškou do konce, protože jsem se nečekaně rozhodla jít už na předtermín, ale čte se hezky a je tam spousta zajímavých informací, takže kdybyste dostali přes léto chuť na něco odbornějšího, je tahle kniha horkým favoritem.
 • Úvod do historie - tahle zkouška je na fakultě stoprocentně nejznámější a stává se mi dost často, když řeknu, kde studuji, že druhý hned na to - ,,joo, vy jste ti s tou historií" nebo něco na ten způsob. Téhle zkoušky jsem se neuvěřitelně bála, ani jsem si nebyla jistá, jestli budu schopná tam dojít, ale nakonec jsem se rozhodla, že ji udělám hned v druhém možném termínu, a tadáá, zvládla jsem to! Všude kolem říkali, že to skoro nikdo neudělá na první pokus, že to ani nejde, že je to největší ,,vyhazovač" na škole apod., ale měla jsem vážně smůlu na otázky, a i přesto jsem to udělala, takže zase tak horké to myslím nebude. Test se skládá pouze z otevřených otázek a je na něj hodina. Tahle zkouška nemá vymezené historické období, nemá předepsanou ani učebnici, ale příprava by měla vycházet z 50 textů, které jsme měli k dispozici (popravdě jsem všechny nepřečetla, často byly psané hodně starým jazykem nebo vážně nudné) + z přednášek, které byly jako jediné dvakrát týdně a kterých jsem si vytipovala jen pár u přednášejících, kteří dokázali nenudit.
 • Úvod do filosofie - ústní zkouška, kde si vyberete set filosofických děl na téma, které je vám nejbližší, a o něm pak budete u zkoušky mluvit. Hodně záleží na zkoušejícím, kterého si zvolíte, někdo je mírnější, každého baví něco jiného atd. Já si zvolila set s názvem Pravda a řeč, četla jsem k němu ,,Člověk a řeč'' a ,,Řeč a rozumění" od Gadamera, Bytí a čas  od Heideggera, O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním od Nietzscheho a ,,Kratylos" a ,,Gorgias" od Platóna. Filosofie mě zase baví a díla bych klidně doporučila všechna s výjimkou Heideggera, jestli vás nebaví nad tím, co čtete, superextrémně přemýšlet. Já jsem měla mluvit o myšlenkách Nietzscheho, takže huráá. 
 • Rozprava - AJ - rozprava na akademické téma, které jsme si měli každý sám vybrat. Nemělo to být něco, co se pořád opakuje - drogy, PPP, sociální sítě, a měli bychom k tomu mít blízko a rozumět všemu, co tam říkáme. Já jsem si tedy nakonec vymyslela téma Do models really influence our society that much? Will 'The Fashion Law' solve this problem? a mluvila jsem o něm z historického, politického a sociálního hlediska. Zkoušející se moc neptal, protože mi řekl, že se v tom nevyzná, takže tak. 

Předměty, které jsem si zvolila


 • Úvod do genderových studií - tyhle hodiny mě neuvěřitelně bavily, skvělý vyučující, zajímavá témata, prostě všechno. Povinnou literaturou je kniha Ženy muži a společnost od Renzettiho, kterou určitě doporučuji přečíst, i když přednášky mi přišly, co se týče zajímavých informací, lepší. Atest se skládá ze dvou testů - v polovině semestru a na jeho konci. 
 • Posilování jazykových kompetencí v mateřštině pro pokročilé - předmět, který navazoval na ten v prvním semestru, o kterém jsem psala minule. Čeština mě prostě baví, rozbory textů, gramatika a vše kolem toho. Vše jsme rozebírali více do hloubky, ale těch hodin není bohužel tolik, aby se dalo probrat úplně všechno, což mě celkem mrzí.
 • Teorie fotografie - každá z přednášek tohoto předmětu měla své téma a byla složena z výkladu a názorných ukázek. Bohužel tyhle hodiny často odpadaly a já někdy neměla čas (nebo náladu), takže jsem se hlavně svou vlastní vinou nic moc nového nenaučila. Atest se skládá z odevzdání vlastního cyklu fotografií na jedno z témat, které se v hodinách probíralo, a z referátu o nějaké knize. Já si přečetla knihu Světlá komora, kterou napsal Roland Barthes. Autor v ní hledá smysl fotografie, je tam spousta poznatků z jeho vlastního života a celkem se mi líbila. 
 • Vědecká a cestopisná žurnalistika - šlo o blokový kurz, který měl probíhat ve čtyřech dnech (dva víkendy), přednášející (Mgr. Michal Josephy, Ph.D.) měl nespočet zkušeností a hodně nám vyprávěl o svých cestách, psaní... Po prvním víkendu jsme se měli rozhodnout, jestli budeme psát cestopis nebo spíše populárně naučný článek, a přibližně ten článek sepsat. Bohužel se druhý víkend nedostavil skoro nikdo, a tak byl kurz přerušen a nebyl pozván žádný zajímavý host. To mě mrzelo, ale i přesto jsem se naučila nové věci. Na svém článku teď ještě pracuji a vylepšuji jeho prvotní podobu, tak jsem zvědavá, jak bude v závěru ohodnocený.   
 • Vizuální sociologie I. - naprosto perfektní předmět a stoprocentně budu pokračovat dál, sice mi zabíral hodně času, protože vyžadoval přípravu na každou hodinu. Na začátku tohoto kurzu jsme dostali seznam témat na každou hodinu. Na dané téma jsme vždy měli přinést ukázat několik nejlepších fotografií, které jsme pak prezentovali a hodnotili. Mně ještě zbývá odevzdat fotografie na téma ,,koho a co mám ráda", ,,češství" (na základě odevzdané eseje) a ještě udělat svůj vlastní projekt - sociologickou sondu (zatím mám v plánu udělat ho na téma strach).

Tenhle semestr byl skvělý, co se předmětů týče, takže už si zase vybírám něco zajímavého na ten další.

Jaký byl tenhle školní rok pro vás? Jak dopadli maturanti a co dál? A uvidím se s někým u nás na škole příští rok?   

Facebook /// YouTube /// Instagram /// ASK

You Might Also Like

10 komentářů

 1. Skvělý článek! Super! Musím říct - že ač nakonec vyjedu cestovat nebo budu studovat FHS, za obojí budu ráda! :-) Předměty co sis vybrala ty by mě určitě také bavily, pokud bych se měla vzdát studií psychologie v Anglii (vypadá to na velké změny, když UK vystupuje z EU), gendrová studia by mě určitě bavily! :-)) A vím že n FHS je od nich i magistr. A určitě bych chtěla slyšet anglickou rozpravu o tom, jak nás modeling ovlivňuje. Neplánuješ takový článek? To je podle mě super téma k hovoru a k veřejným diskuzím....!!!
  Díky za tipy na knihy, určitě si nějakou přečtu, yačnu asi Eysenckem. Jinak já bych určitě ocenila článek o tvých oblíbených knihách, ať už odborných nebo beletrii!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc díky! :) kamarádka taky odchází studovat do Anglie a myslím, že jedinou změnou bude cena studia (ani to ale tuším není jasné). Kdo ví, jak to všechno ještě dopadne. Gender je na fakultě vážně super, perfektní přednášející a zajímavé přednášky. :3 Tím článkem o tom, jak nás modeling ovlivňuje, si zatím nejsem jistá. Bylo to dost obsáhlé téma a nic není jasné, i když diskuze k tomu by mohla být vážně zajímavá. :) Uvidíme.
   Každopádně článek o knížkách bude na 100%, protože mám teď konečně milion času na čtení něčeho jen pro sebe. :3

   Vymazat
 2. Jeee jsem rada, ze se ti na FHS tak dari :) snad se nam povede se treba v pristim semestru potkat :)
  Jinak to, jak o skole pises, me vazne motivuje se poradne ucit :) hrozne se mi libi, kdyz to nekoho bavi :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujuu. Já myslím, že se určitě potkáme! Byla to taková náhoda, že jsme se zrovna trefily do stejného předmětu, tak to tak třeba bude zase :) Škola mě vážně baví, tak snad mi do konce studia nedojdou zajímavé předměty a zvládnu zkoušky.

   Vymazat
 3. Super článek :) Ty volitelný předměty vypadají suprově :)
  Veronika

  OdpovědětVymazat
 4. Chci se zeptat, v angličtině si moc nevěřím, ta rozprava mě celkem vyděsila... Bylo to pro Tebe náročné?

  Děkuju, nastupuju do prváku a sháním info snad i v popelnici :D

  Andy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nene, ta rozprava mi přišla zrovna snadná, ale angličtinu musím používat celkem často, a to mi myslím hodně pomáhá. :) Každopádně tam byli i lidi, kteří se připravovali jeden den a zvládli to. Záleží i hodně na volbě zkoušejícího. Byla jsem u Nicolase Elstoba, což je Brit (už jen britská angličtina někomu nemusí vyhovovat), celé zkoušení jen koukal, nic neříkal a nakonec se zeptal jen na pár otázek a dal známku. Přede mnou to několika lidem nedal, ale ti, kteří k němu chodili na hodiny, tam většinou byli jen třeba 3-5min. a dal jim to, i když třeba měli otřesnou angličtinu - za tu snahu se zlepšovat. K Elstobovi teda tip - jdi k němu, když ho budeš mít na nějakou hodinu + třeba konzultace před zkouškou.
   Pak je tam ještě Irma Hvorecká, kterou hodně lidí nemusí, ale je to češka.. hodně klade otázky v průběhu zkoušení, vypadá přísně, ale známkuje celkem mírně a pomáhá. U ní se vyplatí dojít na konzultaci a probrat to svoje téma s ní. :)

   Kdyby tě ještě něco zajímalo, tak mi klidně napiš na FB :) Na internetu těch informací bohužel tolik není no :/

   Vymazat
  2. Děkuji moc, tyhle informace se rozhodně hodí :). Když mě něco ještě napadne, ozvu se :)

   Vymazat
 5. Skvely blog! Taky jsem na FHS a ted bojuju s historii, gratuluju k tomu, zes ji dala!:) jak dlouho ses ucila?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, díky! :) Učila jsem se 14 dní. Není to myslím tak hrozné, když pochopíš souvislosti a napíšeš všechno svými slovy. Texty jsem nečetla zdaleka všechny, max. 7 z nich a většinou spíš zběžně.

   Vymazat

Subscribe