DIY | terarium pro kaktusy a sukulenty

17:32Často něco vyrábím a teď to platí dvojnásob, když se snažím vylepšit pokoj. Všude po internetu jsou teď k vidění terária pro rostliny. Neskutečně se mi zalíbila, ale protože jako obvykle platí, že co je teď strašně in, je i strašně drahé, rozhodla jsem se pro vlastnoruční výrobu. Na první pokus to dopadlo celkem dobře, ale je co vylepšovat, a tak mám v plánu ještě pár podobných vyrobit.
Na YouTube najdete také krátké nové video, kde je postup v rychlosti ukázán, pokud nejste na delší čtení.

Budete pracovat s:- namísto plexiskla můžete použít běžné sklo
- nůž / řezačka na sklo 
- pravítko (rozhodně kovové, u plastového se často nůž zařezává)
- lepicí pistole / lepidlo na sklo
- samolepicí páska na spáry (eBay tady
- lepenka 
- sukulenty / kaktusy / kamínky / substrát... 


Postup:
  1. Vytvoř si šablonu - já si určila jako základ šestiúhelník, na který pak navazovaly menší trojúhelníky. Vrchní díl je čtyřúhelník. Možná budou k nalezení nějaké šablony na internetu, ale není to nic těžkého. I naprosto neurčité tvary mohou vypadat skvěle. 
  2. Nařež plexisklo - já používala obyčejný vysunovací nůž, ale jde to s ním celkem dost špatně, takže doporučuji vyzkoušet řezačku na sklo (s ní bohužel zkušenost nemám, ale pro příště už si ji pořídím). Řežu podle kovového pravítka, které není tak náchylné na poškození jako to plastové (to je pro řezání téměř nepoužitelné).
  3. Slep k sobě jednotlivé díly - viz obrázek, lepenkou si slep provizorně terárium k sobě, vždycky lep vnitřní strany. Po sestavení už jen stačí vše slepit lepicí pistolí a zbavit se lepenky. 
  4. Samolepící páska - nalep ji z vnější i vnitřní strany, aby nikde nevyčuhovalo lepidlo. Vyplatí se dávat si velký pozor při lepení lepicí pistolí, protože tam, kde je lepidla moc, se bude muset pravděpodobně použít i více pásky (lepidla se z plexiskla už špatně zbavuje) a to nevypadá moc dobře. Přesně na tohle jsem já sama doplatila. 
  5. Vybavení terária - hlavními objekty jsou v mém teráriu kaktus se sukulentem (obojí Hornbach, 60Kč), substrát kolem je speciální pro kaktusy a sukulenty (z místního květinářství za 57Kč), zbytek jsem si přinesla z lesa / zahrady. Pokud chcete použít okrasné kamínky, tak je právě teď mají v Nanu nana za 30Kč ve slevě!
    Kaktusy a sukulenty nepotřebují moc vody, takže je malá pravděpodobnost, že by se voda někam prosakovala, tvořila se plíseň atd., pro jistotu je ale lepší dát na dno nějaký igelit, který tomu v případě nouze zabrání. 

Facebook /// YouTube /// Instagram /// ASK

You Might Also Like

8 komentářů

Subscribe