22 hodin v Amsterdamu

23:58


Minulý týden mi zavolala Andy, že našla na stránkách RegioJet lístky na autobus do Amsterdamu za 270 Kč a jestli bych s ní nechtěla jet. Popravdě autobusy nesnáším a vyhýbám se jim, jak jen to jde, ale pořád jsme spolu plánovaly nějaký výlet, a tak jsme je nakonec objednaly, zařídily ubytování a ve středu v noci vyrazily směr Amsterdam. Cesta se kupodivu dala přežít. Rychle jsme se ubytovaly a vyrazily na procházku po městě. Amsterdam nezklamal. Něčím mi hodně připomínal okrajové čtvrti centra Londýna, nicméně se mi líbil víc. Londýn je podle mě hodně špinavé město, ale tady zametali i listí z chodníku, no ráj... i když plný zvláštních věcí.
Hned první večer jsme zašly do Čtvrti červených luceren = Red Light District = De Wallen, zkrátka do čtvrti plné výloh s prostitutkami. Rozhodně si najděte fotky, protože já jsem jako slušňačka samozřejmě zákaz focení nemohla porušit, ale bylo to vážně něco! I přesto, o jakou čtvrť se jednalo, tu bylo čisto a tak nějak pořád klid. Na všechno dohlíží policie, nikdo na vás nikde nekřičí a nesnaží se vás zatáhnout do tmavé uličky (což by se podle mě přesně dělo, kdyby byla podobná čtvrť třeba někde v Praze).
Většina z nás si ale spojuje Amsterdam s marihuanou a celkově drogami. S tím jsem počítala, ale možná jsem nečekala, že tráva bude cítit opravdu snad na každém kroku. Nic moc pro někoho, komu to smrdí. To by bylo ale asi jediné, co by mi tam vadilo. Říkaly jsme si, jak se zajdeme podívat do nějakého coffee shopu, ale teda kvůli smradu jsme se nakonec ani nepřiblížily ke dveřím, haha. Rozhodně se nevyplácí něco vyvážět, jestli by byl zrovna tohle cíl vaší cesty - uprostřed Německa nás cestou zpátky ve 2 ráno přepadla policie, vytipovala si pár lidí z autobusu a začala je prohledávat. Věřte mi, to nechcete zažít, i kdybyste nic nevezli. Já z nich měla málem infarkt, jak jsem se lekla a jak moc nepříjemně se chovali.
Jediné typické, co jsme nemohly vidět, byly tulipány. Byla na ně už  moc zima, ale tedy cibulky prodávali na každém rohu. Prošly jsme kolem domu Anny Frankové, přes spoustu kouzelných kanálů, podél magic mushrooms shopů a podívaly jsme se i do pár jiných obchodů.
Amsterdam je celkově dražší, ale není to taková hrůza jako země více na sever. Vlastně jsem čekala, že to tam bude dost podobné Norsku, Dánsku, ale nakonec to tak vůbec nebylo. Žije tam spousta cizinců a obecně bych obyvatelstvo přirovnala spíše k pražákům, berlíňanům než ke světlovlasým Norům... Naprosto všichni tu jezdí na kole, Amsterdam je placka, a tak je to nejrychlejší a nejpohodlnější způsob dopravy (a platit 12 eur za kratičkou cestu vlakem do centra se zdá být trošku přehnané). To s sebou neslo jednu ohromnou nepříjemnost - neustále jsme se ocitaly na ostrůvcích obklíčeny cyklisty. Co jsem tak vypozorovala, mají přednost kdekoliv a kdykoliv, zelená, oranžová i červená je znamením, aby jeli, připletení se jim do cesty je trestáno smrtí a zásadně se nikdy nevyhýbají.

Už jste navštívili tuhle krásnou evropskou metropoli nebo se tam snad (zase) chystáte? 
Já bych se tam ještě minimálně jednou ráda vydala, už ne sice autobusem, ale rozhodně na delší dobu.
You Might Also Like

7 komentářů

 1. Vypadá to nádherně. Kamarádka tam teď půl roku studuje, tak uvidím, jestli se mi podaří ji navštívit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee, to by byla skvělá příležitost! Vážně se mi tam strašně moc líbilo, takže bych nečekalal a už se s kamarádkou domlouvala. :)

   Vymazat
 2. Amsterdam patří určitě mezi místa, které bych chtěla navštívit. Autobusem jsem jela jednou do Anglie a myslím, že mi to stačilo, takže já si raději počkám na dobrou cenu letenky.
  Ale z fotek to vypadá všechno moc krásně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky myslím, že už nikdy nikam takhle daleko autobusem nepojedu. Letenky do Amsterdamu nejsou tak drahé a akce na ně jsou tuším celkem často... nebo ještě vyrazit autem na takový road trip a zajet i dál na sever. :) Tak bych to udělala příště.

   Vymazat
 3. Já tam byla tak minulý týden v pondělí a mam úplně opačný dojem co ty:D úplně me to tam odradilo a urcite tam neplanuju jet znova :D no brzo mi o tom vyjde článek

  OdpovědětVymazat
 4. Já tam byla tak minulý týden v pondělí a mam úplně opačný dojem co ty:D úplně me to tam odradilo a urcite tam neplanuju jet znova :D no brzo mi o tom vyjde článek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně? O.o Ty jo, tak to jsem na ten článek strašně moc zvědavá! Pro mě byla ta marihuana jediným, i když dost velkým, problémem, ale jinak se mi tam vážně líbilo. :)

   Vymazat

Subscribe