Bakaláře na FHS?

18:08


Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy


Naposledy jsem shrnula 5. semestr na UK FHS. V následujícím semestru jsem do školy už nechodila. Měla jsem dostatek kreditů a čas jsem chtěla plně věnovat bakalářské práci. Tento článek je rozcestníkem a stručným shrnutím tří let na bakaláři. 

Po prvním semestru na fakultě jsem napsala shrnující článek – o přjímačkách, prvních dojmech, o absolvovaných předmětech, vypsala jsem pro a proti. Jak se na něj tak zpětně dívám, snad vůbec nic se nezměnilo. Souhlasím se svým minulým já. Každý další semestr jsem pak vypisovala do vlastního článku postřehy, zvolené předměty, povinné zkoušky atd. 


Ještě jednou stručně. Co se na FHS vůbec studuje?! 

Hodně záleží na vás, která z humanitních věd vás zajímá a kterou cestou se budete chtít ubírat. Disciplíny se tu prolínají a hranice vašeho výběru jsou neomezené. Fakulta nabízí kurzy z oboru filosofie, historie, psychologie, sociologie, sociální antropologie a etnologie, cizích jazyků, umění, ekonomie a dalších. V každém semestru musíte sice splnit nějaké povinné zkoušky, ale jinak je volba čistě na vás. 

Osobně jsem se zaměřila nejvíce na jazykové kurzy, psychologii a kurzy z kreativního modulu. Jazykově jsem pak směřovala i svou bakalářskou práci (psycholingvistika) a následující studium. Co jsem získala z kreativního modulu, využívám zase spíše mimo školu. VYUŽÍVÁM. Ano, opravdu vám FHS může k něčemu být. 

Po třech letech mohu s klidnou myslí říct, že bych rozhodně neměnila. Přidaná hodnota

Co jsem v prvním semestru nevěděla a pomalu zjišťovala až v průběhu studia, jsou velké možnosti zapojení se do nějaké výzkumné činnosti. Je jedno, jestli se přihlásíte na kurz Studia kognitivních schopností papoušků šedých, anebo se díky někomu z fakulty pustíte do mnohem ,,vědečtější" práce. Nové a cenné zkušenosti získáte tak i tak. 
Osobně jsem samozřejmě šla k papouškům hned v prvním semestru, pak jsem dokonce i zaučovala nováčky, ale kvůli časové náročnosti jsem od nich upustila. Díky studiu latiny jsem se dostala ke středověkým textům, které jsme jezdili digitalizovat do třeboňského kláštera. Nejpřínosnější pro mě ale myslím byl výzkum gramotnostních dovedností u žáků devátých tříd v rámci mezinárodního projektu ELDEL, který jsem pak využila i ve své bakalářské práci. Student se tak opravdu může dostat i do ,,terénu" a vyzkoušet si roli výzkumníka. 
A kdyby vás vlastní výzkum nelákal, po chodbách fakulty často hledají dobrovolníky, kteří by se  alespoň zapojili do toho jejich... a občas se nestačíte divit, co všechno napadne někoho zkoumat. 

Někoho by možná mohla odrazovat stále omílaná anonymita. Pokud se ale opravdu chcete zapojit a poznat nové lidi, není problém. V tomhle případě bych spíše důvěřovala informacím o studentském životě na oficiálních stránkách než sobě, ale je možnost přidat se k FHS studentskému spolku, přispívat do studentského časopisu, chodit každý týden na FHS pivo, účastnit se zájezdů apod. Kromě toho se různé výjezdy pořádají i v rámci některých kurzů. V neposlední řadě je tu pak možnost využít nějaké mezinárodní spolupráce a vydat se třeba na Erasmus nebo stáž do zahraničí. Já se přístí semestr chystám na Island a nemůžu se dočkat. Pokud stále váháte, nenašli jste v žádném z článků odpověď na svou otázku, máte jinou zkušenost nebo nějaké výhrady, pokusím se odpovědět. Aktuální informace a dění na FHS nezapomeňte sledovat na Instagramu @fhs_charlesuni! Jsem jedním ze správců. Snažíme se být aktivní, komunikovat s ostatními a předat informace trochu jinou formou.Chystá se někdo z vás na FHS?


You Might Also Like

4 komentářů

  1. To je super článek, všechny tyhle informace mě od tebe strašně bavily číst. Sama totiž koketuju s nápadem, že bych po architektuře šla alespoň zkusit nějakou další vysokou, zaměřenou trochu na psychologii, abych to pak mohla využít v mojí architektonické praxi. Jsem moc zvědavá na články z Islandu (snad nějaké budou) a přeju ti, aby se ti tam líbilo :)

    OdpovědětVymazat
  2. Díky, díky! To mám radost. Nějaká ta psychologie by určitě stála za zkoušku. Články z Islandu určitě plánuji, takže snad i budou. :)

    OdpovědětVymazat
  3. Ahoj, je to detail, ale hlásím nefunkční odkazy:D (není to možná změnou z .com na .cz?)

    OdpovědětVymazat

Subscribe