UK FHS 4. semestr

15:06


Včera jsem měla první den školy, 5. semestr, tak rychle to utíká. Kurzy, které jsem si zvolila, zatím vypadají vážně nadějně, takže mám radost. Konečně jsem se taky dostala k sepsání malého ohlédnutí za minulým semestrem. Snad bude někomu článek k užitku a ráda uslyším, jak vypadal ten váš půlrok ve škole.

Povinná zkouška

 • SAFM (Filosofická antropologie)
  Ve 4. semestru nás zase čekala jen jedna povinná zkouška. K dispozici jsme měli 30 kvestií (filosofických otázek), které jsme museli zodpovědět na základě načtené literatury. Minimální počet knih byl 12 a na každou otázku se doporučuje odpovídat asi dvěma autory. Zkouška je ústní a probíhala tak, že jsme si museli vylosovat číslo kvestie, během 20 minut připravit svou odpověď, a pak ji probrat s komisí.
  Příprava na tuhle zkoušku mi zabrala vážně spoustu času, protože bych si netroufla přijít nepřipravená a riskovat neúspěch, taky se samozřejmě všude šířily zvěsti o strašných, zlých komisích (i když příběhy o těch hodných tu byly taky). Každopádně, jak už to tak bývá zvykem, jsem schytala vážně podivnou komisi. Nejdivnější zkouška, na které jsem byla. Sice jsem odpověděla, tam nebyl problém, ale stejně nevypadali úplně spokojeně. Myslím, že se tu hodně hodí, když někdo umí hezky a velice filosoficky (?) mluvit, což opravdu není moje parketa. Na výsledek jsem čekala v rozpacích na chodbě, pak se rozrazily dveře a v nich se s úsměvem objevil jeden ze zkoušejících. Prý jsem zkoušku samozřejmě udělala, srdečně mě ale pozvali na další pokusy, které zajisté využiji, pokud se chci na filosofii zaměřit... no a dali mi trojku, což je prý vlastně skoro jednička, když je to ten první pokus. Vím, že bych měla být ráda, že jsem to udělala a nemusela tam znovu, ale já se připravovala takovou dobu, měla dobrý pocit z toho, jak to chápu, a pak dostanu trojku. Jedinou trojku tenhle rok, která má ale takovou váhu, že úplně zruinovala můj průměr. Eh. Co se dá dělat. 

Povinně volitelné a volitelné předměty

 • Úvod do studia jazyka II.
  Jeden z mých nejoblíbenějších předmětů. Už jsem o něm psala v článku o třetím semestru a celkem mě mrzí, že zatím nemá pokračování. V rámci něj jsem přečetla knihu Jazyk jako nabitá zbraň, kterou můžu jedině doporučit. Řeší se v ní jak verbální, tak ale i neverbální vyjadřovací prostředky, znaky, symboly, stigma, status, sexismus, různé metafory a umělé vytváření reality...
 • Svět písma I.
  Další naprosto skvělý předmět, na který bych byla schopná chodit asi pořád dokola. Minulý semestr jsme se zabývali latinkou, jejím vývojem apod. a tenhle byl věnovaný všem starším písmům. Možná mi přišel i o něco zajímavější. Na konci se psal kreativní test.
 • Svět písma I. - cvičení
  Cvičení ze Světa písma probíhá o víkendu jako blokový kurz zaměřený na kaligrafii. Minulý semestr jsem se učila psát verzálky a teď na řadu přišly o něco složitější minusky. Zase bych si přála (nekonečné) pokračování tohohle předmětu.

 • Seminář experimentální psychologie
  Superzajímavý kurz, vystřídalo se při něm několik přednášejících, kteří vždy představili svůj výzkum, takže jsme se dozvěděli všechny základní informace o průběh různých experimentů, o motivaci, hormonech, sexuální orientaci. Psali jsme sice hned několik testů, ale mohli jsme se zúčastnit i pár experimentů. Rozhodně ho můžu doporučit.
 • AJ - Advanced I.
 • Latina pro mírně pokročilé
  V latině jsem se taky rozhodla pokračovat, protože mě kurz minulý semestr vážně bavil. Tentokrát jsme se zaměřili víc na čtení a překlad různých latinských textů, protože to nejdůležitější z gramatiky už jsme měli za sebou. V rámci kurzu jsem pak měla příležitost jet do Třeboně, kde jsme v archivu digitalizovali středověké texty z třeboňského kláštera! Byla to skvělá zkušenost, neskutečně mě to bavilo, bylo to zajímavé a odměna za pomoc byla formou stipendia. Jsem nadšená a v listopadu se tam doufám vydám znovu. 
  

  

 • Člověk a náboženství II. 
  Název kurzu myslím mluví za vše. Podmínkou atestace je nejlépe 30 bodů za UKC v Moodlu, které se dají získat testem na poslední hodině nebo psaním referátů, čemuž ale asi budou rozumět jen studenti FHS. To je vedlejší. Největším překvapením pro mě bylo, že na kurz bylo zapsáno asi 200 lidí a chodilo nás tam přibližně 7. Věděla jsem, že některé kurzy takhle zkrátka vypadají, ale poprvé jsem to zažila na vlastní kůži. 
 • Hudba židovských menšin (vybrané etnomuzikologické výzkumy)
  Na tenhle kurz mě ,,donutila" zapsat kamarádka, která už měla hudební seminář dřív, ale nakonec se odhlásila, a tak jsem tam zůstala jen já. Vlastně jsem jednou přišla na hodinu sama, což mi přišlo celkem smutné, protože mi to přišlo vážně zajímavé. Taťka se o židovství zajímá, a tak jsem ráda, že jsem i teď já v tomhle směru o něco chytřejší. Atestace byla udělena na základě eseje na předem vybrané téma. Já se v ní zaměřila na gender a porovnávala jsem život židovských žen v Aleppu v Sýrii a v Istanbulu v Turecku, co se hudby týče. Mými zdroji byla práce The Power of Silent Voices: Women in Syrian Jewish Musical Tradition od Kay Kaufman Shelemay a The Girl in the Tree: Gender, Istanbul Soundscapes and Synagogue Song
 • Alternativní kurátorství II.  
  Blokový kurz, který probíhal dva víkendy po sobě. Docházka musela být alespoň 50% a všechny dny jsme strávili chozením po výstavách, při čemž nám vyučující ještě vždy něco vyložil. Tenhle semestr už mám kurz taky zapsaný a zase ho můžu doporučit, i když byl celkem vyčerpávající (napočítala jsem celkem 14 výstav). Na jeho konci se odevzdává reflexe jakéhokoliv galerijního provozu.  
  

Aby to všechno nevyznívalo až zase tak pozitivně, zase se našly kurzy, které jsem bohužel nesplnila. Prvním kurzem je Architektura jako filosofické téma, který se mi zdál celkem zajímavý, ale měla jsem moc hodin za sebou a to zkrátka nějak nezvládám, takže jsem ho nakonec vynechala. Pak jsem nedokončila ani jedno ze svých tří DK, a to z toho důvodu, že bohužel nejsem schopná přijít na kolokvium. Potlesk, Kristýno. Jak vypadal váš návrat do školy? Je tu nějaký nováček z FHS?Facebook | YouTube | Instagram | ASK  

You Might Also Like

7 komentářů

 1. To je vždycky tak skvělý číst jak tě to baví :) a to s tou špatnou známkou úplně chápu, stalo se mi několikrát to samý, dokonce teď u statnic sem malém jednu část neudělala, protoze sem byla tak nervózní, ze sem nevěděla doslova nic a byla sem úplně mimo. Snažím se to nejak vstřebat a smířit se s tím, jsou to přece jen známky, na který se nikdo ptát snad nikdy nebude. Důležitý je, co si z toho opravdu odneseme :) A můžu se jen zeptat co to jsou DK a kolokvium? Slyším to poprvé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda. :) Přesně, taky si dokážu říct, že vlastně o nic nejde, nikoho to nezajímá, všichni jsou rádi, že to mají. To samozřejmě jo, ALE ta známka!!! Když víš, že to víš, ale výsledek tomu vůbec neodpovídá. :/
   DK jsou doporučené knihy (bohužel je teď prezenčním studentům zrušili). Zapsala sis nějakou knihu jako klasický předmět, přečetla ji, odevzdala referát, a pak šla k učiteli na kolokvium - tam se prostě jen probere ta knížka s ohledem na ten referát. :)

   Vymazat
  2. Jo s těma známkáma to prostě nastve :/ a Dekuji za vysvětlení :)

   Vymazat
 2. K cemu toto studium bude? Neumim si predstavit jakekoli uplatneni v praxi. Dalsi uplne zbytecny obor, plodici nezamestnatelne absolventy...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady se můžete podívat na zmíněné ,,neuplatnění" studentů - http://www.vysokeskoly.com/uplatneni-absolventu/. To, že vás nic nenapadá, neznamená, že to tak opravdu je. Spektrum uplatnění je myslím velmi široké. Předpokládám, že dost studentů bude pokračovat ve studiu dál a více se na něco zaměřovat, a ti, co nesměřují studijně tak vysoko, si najdou práci hned po bakaláři, a to ať už v oboru, nebo mimo něj.
   Celkově se mi zdá tenhle postoj dost negativní. Zbytečně negativní.

   Vymazat
  2. To je klasická reakce někoho, kdo nezvládl Úvod do historie...a pravděpodobně se momentálně nachází pracáku :) Míla

   Vymazat
  3. Haha, to je dost dobře možné. :) Ale tak je to názor (nebo nedostatek představivosti), aspoň jsem se ho mohla pokusit změnit.

   Vymazat

Subscribe