Tichá samota | Island

18:47


V říjnu jsem měla navštívit kamarádku v Londýně a o něco později strávit týden s rodinou v Irsku. Vznikla mi tam tak časová mezera, kterou jsem chtěla nějak vyplnit. Jedna možnost byla zůstat někde v Británii a druhá - pro mě o mnoho lákavější, ale zároveň děsivější - vyrazit někam jinam. Dlouho mě lákal Island a plánovala jsem se tam vydat na Erasmus, proto jsem si řekla, že je tohle skvělá příležitost podívat se právě tam. Sama. Moje vize se zhmotnila někdy o půlnoci, kdy jsem si přes AirBnb zarezervovala ubytování a nebylo cesty zpět. Následující den jsem si koupila letenky a zařídila auto. 

Jelikož jsem dodělala bakaláře a hned nastupovala na magistra, neměla jsem žádné prázdniny a přišla jsem si přehlcená okolím. Vypnula jsem si mobilní data a odjela. Nic mě tak nerušilo a já se klidně mohla projíždět Islandem a objevovat jeho krásy. V říjnu už tam ani nebylo tolik turistů a kdykoliv jsem se vydala někam dál od turisticky oblíbené oblasti, byla jsem úplně sama. Bylo tam nádherně, i když asi každých 10 minut pršelo. Cesta mě jen utvrdila v tom, že na Islandu chci studovat. No a v srpnu tam vyrážím znovu. Zatím na půl roku. 

Projela jsem si klasicky Golden Circle (původně jsem ho neměla vůbec v plánu, ale Islanďané, u kterých jsem bydlela, mi ho i přesto doporučili a nelitovala jsem; v sezoně bych se mu asi ale vyhnula). Je to turisticky nejznámější okruh v blízkém okolí Reykjavíku. Podíváte se do národního parku, na vodopády i ke gejzírům. Později jsem se rozhodla vydat dál. Chtěla jsem se podívat na Jökulsárlón (Diamond Beach), ale po 100 kilometrech pustiny, kterou jsem projížděla, kdy se začalo stmívat, jsem si to raději rozmyslela. Dvakrát na téhle cestě jsem se stavovala v okolí černé pláže (Reynisfjara). To místo mě něčím zaujalo úplně nejvíc. Strategicky jsem si jeden den vyhradila na Reykjavík. Každopádně jsem se trochu přepočítala, je to tak malé město, že jsem ho  tam a zpět prošla snad třikrát. 

Nerada zkouším nová jídla, a tak jsem se za tu chvíli, kterou jsem tu strávila, dostala jen ke žraločímu tuku. Fuj. Ochutnala jsem ale výborný hot dog jakožto islandské národní jídlo. Jinak jsem si vezla většinu jídla s sebou (ano, tak moc nerada zkouším neznámé). Dokupovala jsem si jen nějaký balík sušeného chleba (?), sýr a coca-colu. Jsem zvědavá na své erasmácké stravování, určitě podám nějaké hlášení. Islandské rodině jsem na ochutnávku přivezla nějaké české sladkosti a překvapivě jim nejvíce chutnaly Hašlerky. Analog session, Canon EOS 300V, Iceland


Cestujete sami nebo raději s někým?


You Might Also Like

4 komentářů

 1. Super fotky. Moc se těším na zážitky z erasmu. Já jsem ještě sama vyloženě takhle necestovala, nemusí to být špatné, ale asi by to pro mě moc nebylo. Ráda sdílím radost z daného místa s ostatními a když jsem byla někde sama nebo i s někým, tak jsem smutná, že to nemůže vidět i přítel, rodiče nebo prarodiče. Proto se to snažím vždy nafotit a ukazovat jim to, stejně to ale nemá takový efekt jak v reálu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :3 To naprosto chápu, každý má rád něco jiného. Cestování s někým má taky něco do sebe, na některá místa bych se určitě radši podívala s někým, ale zrovna v tomhle případě mi to přišlo jako skvělý relaxační výlet, kde bych nikoho dalšího nechtěla.

   Vymazat
 2. No jo Island je na fotkách prostě nádherný .. mám kamaráda, co tam vyráží teď na podzim na Erasmus a upřímně jsem na něj dost zvědavá, jelikož je to takový party man, přičemž všichni říkají, že Island je strašně drahý normálně a navíc ještě co se alkoholu týče, takže si z něj děláme pořád srandu, že bude jíst odpadky, aby mu vystačili peníze :D :D

  Určitě se těším na články až tam vyrazíš! Já se ke svému Erasmu odhodlávala celého bakaláře až jsem ho nakonec teď ukončila a jaksi ten Erasmus nestihla .. takže se nadále odhodlávám a snad to na magistru už vyjde. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee! Taky vyrážím teď, tak to se tam možná potkáme. Každopádně jo, je to tam super-drahé. Stipendium nepokryje ani samotné ubytování.

   Tak třeba tě pak moje zkušenost přesvědčí, anebo naopak odradí. Já byla úplně proti Erasmu, dokud jsem nezjistila, že se dá vyjet i na Island. To jsem si řekla, že prostě musím... a vyrazila taky až na magistru.

   Vymazat

Subscribe